Pomysł na elewację

Spośród wielu różnych materiałów elewacyjnych na szczególną uwagę zasługują, metody suche, a spośród nich najpopularniejsze:
- okładziny drewniane
- okładziny z tworzyw sztucznych
- okładziny betonowe

Metody suche, to znaczy nie wykorzystuje się przy ich montaży zapraw oraz kleju. Metodę suchą wykorzystać można zarówno przy nowych elewacjach jak i przy renowacji starych. Okładziny suche mocowane są do ścian za pomocą odpowiednich łączników lub kotew. Prace przy metodach suchych mogą być wykonywane przy wszystkich warunkach atmosferycznych i skracają całkowity czas wykańczania elewacji.  W przypadku uszkodzenia fragmentu elewacji można w prosty sposób wymienić uszkodzony element. Bez znaczenia czy mamy do realizacji projekt domu, garażu czy też innego budynku, w każdym z nich z powodzeniem wykorzystać te rozwiązania

Okładzina drewniane
Na rynku dostępnych jest wiele rożnych materiałów począwszy od drewna sosnowego i świerkowego  poprzez modrzew a na gatunkach egzotycznych kończąc. Standardowe szerokości elementów drewnianych wynoszą od 10 do 20 cm i mają długość do 6m. Okładzina drewniana jest bardzo podatna na działanie czynników atmosferycznych i szkodników, w związku z tym musi zostać w odpowiedni sposób zabezpieczona.  odpowiednio zabezpieczony. Montaż okładziny drewniane wymaga zachowania przestrzeni wentylacyjnej co wspomaga odprowadzanie pary wodnej z budynku. Drewno jest materiałem naturalnym, wymagającym okresowej konserwacji.

Okładziny z tworzyw sztucznych (PCV)
Okładziny te dostarczane są jako kompletne systemy okładzinowe, doskonale nadają się na budynki nowe jak i poddawane renowacji. Głowna zaletą tego typu okładzin poza ceną jest ich trwałość. Okładziny PCV straciły na popularności po czasach „świetności” wszechobecnego sidingu w kolorze białym. Obecnie dostępnych jest wiele kolorów i wzorów które, można indywidualnie dopasować do projektowanej elewacji. Okładziny PCV, dzięki specjalnej powłoce są odporne na warunki atmosferyczne oraz promieniowanie UV. Nie wymagają konserwacji oraz malowania.  Montaż okładziny PCV jest trudniejszy od okładziny drewnianej aczkolwiek postępując zgodnie z instrukcją producenta montażu okładziny można dokonać samodzielnie.

Okładzina elewacji z betonu (kamień elewacyjny)
Okładzina z kształtek z wibroprasowanego betonu o standaryzowanych wymiarach mocowana jest do rusztu drewnianego za pomocą specjalnych uchwytów. Montaż elewacji można wykonać samodzielnie, jednak trzeba wziąć pod uwagę ciężar okładziny. Elewacja wykonana z kształtek betonowych jest wyjątkowo trwała i odporna na uszkodzenia. Nie mają na nią wpływu warunki atmosferyczne oraz szkodniki. W sprzedaży dostępnych jest całe mnóstwo wzorów i kolorów, zarówno naturalnych jak i sztucznych.

Nie bójmy się okładzin! Ceny powyższych okładzin niewiele będą odbiegać od tradycyjnych metod wykończenia elewacji, np metody lekkiej mokrej a efekt osiągnięty będzie o wiele ciekawszy.